Wanna czy kabina - co wybrać ?

Planujesz łazienkę w nowym mieszkaniu lub remontujesz starą i stajesz przed odwiecznym dylematem dotyczącym wyboru wanny lub kabiny prysznicowej?

Każdy, kto choć raz zastanawiał się nad remontem łazienki, na to pytanie musi znaleźć odpowiedź.

Decyzja jest trudna, bo każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, a Ty chcesz osiągnąć w swojej nowej łazience maksymalny komfort.Co dokładnie musisz wiedzieć, jakie zalety i wady są do rozważenia oraz jakie rozwiązania warto wybrać.

Krótki prysznic czy długa kąpiel?

Spokojna kąpiel w wannie to zupełnie inne przeżycie niż szybki, orzeźwiający prysznic. jednak Twoje osobiste preferencje nie są jedynym kryterium wyboru.

Radaway Essenza-Pro-Black-Gold-KDJ

Kabina prysznicowa - wykorzystanie przestrzeni

Wybór między wanną a kabiną prysznicową zależy od wielu czynników, takich jak preferencje, dostępna przestrzeń i indywidualne potrzeby.

Jeśli w nowej łazience nie masz wystarczająco dużo miejsca, aby zainstalować oba urządzenia, musisz najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie: które urządzenie zajmie mniej miejsca? W większości przypadków odpowiedź jest prosta: W małej łazience znacznie trudniej jest zamontować wannę. W małej łazience bardziej efektywna będzie kabina prysznicowa.

Latem docenisz dodatkowe korzyści płynące z prysznica po krótkim biegu, treningu, siłowni lub całym dniu w pracy. Orzeźwienie wodą, szybki i duży zastrzyk energii to korzyści, którym trudno się oprzeć.

Wanna wolnostojąca - szczególnie do dużych łazienek

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli wanien, które są dostępne w różnych rozmiarach, kształtach i wykonane z różnych materiałów. Dostępne są wanny akrylowe, stalowe, kamienne i żeliwne.Każda ma inną charakterystykę i właściwości.

Najpopularniejsze kształty to wanny prostokątne i wanny narożne montowane przy ścianie. To eleganckie i niezawodne rozwiązanie harmonijnie wpisuje się zarówno we wnętrza tradycyjne, jak i loftowe. Wanna narożna nie wymaga dużej powierzchni, dlatego nadaje się do małych pomieszczeń.

Co wybrać do dużej łazienki ?

Wanny wolnostojące doskonale sprawdzają się w dużych łazienkach, gdyż nie ograniczają ich pobliskie ściany. Do niedawna uchodziły za synonim luksusu i były dostępne jedynie dla nielicznych, którzy dysponowali przestronnym salonem kąpielowym i odpowiednio dużym portfelem.

 

wanna wolnostojąca zen

Radaway Furo Gold DWD

Kabina - rozwiązania typu walk-in

Prysznice są bardziej higieniczne. Zapewnia komfort podczas depilacji  i  innych zabiegów kosmetycznych, ale jednocześnie sprawia, że ​​skóra jest mniej sucha niż długa kąpiel w ciepłej wannie.

Nawet osoby starsze i niepełnosprawne mogą bez problemu korzystać z prysznica. Jest to szczególnie przydatne dla osób starszych i osób o ograniczonej sprawności fizycznej, ponieważ uchwyt i siedzisko można łatwo zamontować w kabinie.

Wybór kabiny prysznicowej może nie jest trudny, ale możliwości są ogromne. Producenci oferują kabiny półokrągłe, kwadratowe, prostokątne i typu walk-in), dzięki czemu każdy z łatwością znajdzie taką, która mu odpowiada.

Wanny wolnostojące - możliwości aranżacyjne

Od pewnego czasu oferta producentów znacznie się poszerzyła, dzięki czemu wanny wolnostojące w przystępnej cenie są dostępne dla każdego. Wanny wolnostojące dają wiele możliwości aranżacyjnych i doskonale komponują się z różnymi stylami mebli.

Można je zamontować w dowolnym miejscu: na środku, przy ścianie, w rogu pomieszczenia, pod kątem, dzięki czemu można wybrać model pasujący do każdej powierzchni. W przypadku łazienek, które nie są zbyt przestronne i wąskie, lepszym wyborem będzie wolnostojąca wanna przyścienna, którą ze względu na ergonomiczny kształt można zamontować z boku ściany.

Zaletą montażu wanny wolnostojącej przy ścianie jest możliwość zamontowania poręczy, które ułatwią seniorom bezpieczne wyjście z wanny.

Besco wanna wolnostojąca Viya

Wanna czy prysznic  - rodzaje rozwiązań

Wanny wolnostojące to bardzo praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie, które sprawdzi się w niemal każdej łazience. Przy ogromnym wyborze produktów sanitarnych, zarówno decyzja o wyborze prysznica, jak i wanny – bez wątpienia okaże się trafiona.

Dzięki dużej liczbie dostępnych udogodnień możesz wybrać taki system kąpieli, który zagwarantuje higienę, relaks i oszczędność wody.

Kabina prysznicowa lub wanna to podstawowe wyposażenie łazienki i każdy wybór będzie sprawiał satysfakcję.

crea wanna wolnostojąca

Radaway-Essenza-Brushed-Copper-KDJ-S-1440x900

Wanna i Kabina - razem w jednej łazience

Jeśli masz dużą łazienke możesz zastosować oczywićie obydwa rozwiazania zarowno kabine prysznicowa jak i wannę, a nawet wanne wolnostojaca. Wówczas masz juz pełny wybór - czy szybki prysznic czy długa relaksujaca kąpiel

Decydując, co jest lepsze: prysznic czy wanna, warto wziąć pod uwagę, że obie opcje mają ze sobą coś wspólnego. Dodatkowe udogodnienia, takie jak hydromasaż, można zainstalować zarówno w wannie, jak i pod prysznicem.

Niektórzy lubią leżeć w gorącej wodzie przez długi czas, podczas gdy inni lubią szybki prysznic. Zależy to od osobistych preferencji i upodobań. To Ty decydujesz, które zalety wanny lub prysznica uznasz za bardziej atrakcyjne.

Jeśli Twoja łazienka jest średnia lub duża i budżet Ci na to pozwala, zastanów się nad wyborem obu rozwiązań. Posiadanie wanny i prysznica w jednym domu jest bardzo wygodne.

Galeria rozwiązań kabina czy prysznic - Glazura Ekspert